Može li se brisovnom tužbom zatražiti uspostava prijašnjeg zemljišnoknjižnog stanja?

19.11.2010 | Autor/Izvor: www.foto-nekretnine.hr

Imam 60 godina, u mirovini sam, supruga 59 godina - bez primanja. Godine 2004. Rješenjem Općinskog suda u Valpovu supruzi i meni je u zemljišne knjige upisano pravo doživotnog uživanja u kući naše kćerke. Kuća je u tom trenutku već imala hipoteku PBZ-a, vezanu uz poduzetnički kredit, no Sud nije utvrdio smetnje upisa prava doživotnog uživanja. Tvrtka je zapala u teškoće i PBZ ju je blokadom onemogućio u poslovanju te 2006. sudski isposlovao ovrhu na nekretnini. PBZ je "preuzela" kuću, ali nije brisano pravo doživotnog uživanja. PBZ nam je, neformalno, nudila reprogram, stambeni kredit, no isuviše nepovoljno i samo formalno. Tek nakon tri godine i šest mjeseci PBZ traži od Suda da "ispravi" propust i naknadno izbriše naše pravo. Ja s tim Rješenjem nisam bio upoznat do nedavnog upozorenja PBZ-a o prodaji predmetne kuće. Kroz razgovore sa sucima-poznanicima, a i na njihovu preporuku, podnio sam brisovnu tužbu kojom tražim vraćanje prava doživotnog uživanja, a između ostaloga podvlačim da je PBZ tražila naknadno brisanje protekom tri godine i šest mjeseci (prije nikada nisu reagirali na upis toga prava). Gornja etaža iste visokoprizemnice je procijenjena i unesena kao osnivački kapital pri osnivanju tvrtke (185.000 Kn), a što PBZ nije "uočila" pri procjeni za kredit. Tvrtka je blokirana, a stečaj još nije proveden. Brisovnu tužbu sam predao Sudu prije bilo kakve objave o prodaji ili pismenog zahtjeva PBZ-a o deložaciji protiv mene i supruge, a što bez borbe ne mogu prihvatiti. Mi smo gotovo socijalni slučaj i nemamo kuda. Ne tražim nikakvo vlasništvo, samo nam treba "krov nad glavom
Iz pitanja nije sasvim jasno da li je PBZ uspjela nakon tri i pol godine ishoditi brisanje prava doživotnog uživanja, ali pretpostavljam da je, jer navodite kako s tim rješenjem niste bili upoznati do same prodaje kuće. Ukoliko je PBZ podnijela brisovnu tužbu na Vaš upis, morali ste dobiti predmetnu tužbu na odgovor. Ukoliko je to vaše pravo brisano bez tužbe, trebali ste dobiti rješenje nadležnog suda o brisanju. U svakom slučaju, brisovnom tužbom možete tražiti uspostavu prijašnjeg zemljišnoknjižnog stanja, sukladno čl.129 Zakona o zemljišnim knjigama, s tim da napominjem kako je potrebno voditi računa o rokovima propisanim u istom članku.
                                                                                                                     Na pitanje su odgovorili stručnjaci časopisa Foto-Nekretnine.

Povratak
 

Pošaljite upit

Ime i prezime:
Telefon:
E-mail adresa:
 
Poruka: